در دوران کاهش وزن بافت چربی چه مکمل هایی مصرف کنیم؟

مکمل های موثر در کاهش وزن بافت چربی 

 در زمانی که فردی ورزشکار و یا فردی عادی که به تازگی به ورزش بدنسازی به جهت کاهش وزن بافت چربی خود، وارد شده است. شروع به رعایت یک رژیم غذایی کاهش وزن می نمایید، موارد و مکمل های غذایی ای وجود دارند که به فرد مربوطه در رسیدن به اهداف مورد انتظار، یاری می رسانند.

از این موارد می توان به ال کارنتین، کافئین و آمینو اسیدهای شاخه دار یا همان BCAA ها، اشاره کرد.

ال کارنتین:

ال کارنیتین، نوعی آمینو اسید بوده که به تعبیر ساده، همانند اتوبوسی عمل کرده که سلول های چربی را سوار کرده و به میتوکندری سلول عضلانی جهت تبدیل شدن به سوخت، تحویل می دهد. یعنی به نوعی این روند سوخت بافت چربی را تسریع نموده و در این فرآیند، نقشی کلیدی را بازی می نماید.

مکمل ال کارنیتین چیست؟ چه فوایدی دارد و چگونه باید آن را مصرف کنیم؟

مکمل ال کارنیتین

به این شکل، به زبانی ساده تر می توان به این مطلب اشاره نمود که بدن می تواند با سهولت بیشتری از چربی های ذخیره شده، به عنوان سوخت، استفاده نماید. شما میتوانید لیستی از ال کارنتین های خوب بازار را در اینجا مشاهده کنید.

در این شرایط، اگر شرایط یک رژیم غذایی با دریافت کالری منفی، یعنی دریافت کالری به میزانی کمتر از آن مقداری که بدن در طول شبانه روز می سوزاند، مهیا باشد، آمینو اسید ال کارنیتین، عمل سوخت رسانی را به میتوکندری سلول، تسهیل می کند.

مطلب مرتبط: مکمل ال کارنیتین چیست؟ چه فوایدی دارد و چگونه باید آن را مصرف کنیم؟

کافئین:

در کنار این مورد، کافئین نیز، به شدت محرکی جهت سوخت چربی ها بوده و بدن را به شکلی از استفاده کردن از درشت مغذی کربوهیدرات، به سمت بهره برداری از چربی های ذخیره شده، متمایل می سازد.

برای مثال مکمل غذایی دایت وی شرکت پی اچ دی، حاوی ال کارنتین و کافئین بوده، ضمن اینکه در کنار اینها، دارای اسید چرب CLA بوده همچنین عصاره چای سبز نیز، در آن گنجانده شده تا اینها همگی دست در دست یکدیگر داده، در کنار وجود پروتئینی با کیفیت، ضمن تامین عضلات و بدن از درشت مغذی پروتئین، فرآیند سوخت بافت چربی ذخیره شده را تسهیل بخشیده و به نوعی ورزشکار را در رسیدن به اندامی ایده آل، یاری می رسانند.

bcaa:

مکمل های غذایی دیگری، مانند آمینو اسید های شاخه دار BCAA، در دوران رژیم غذایی کاهش وزن، می توانند در کنار رعایت رژیم غذایی حساب شده، به کمک حفظ توده عضلانی فرد بیاید.

در این دوران که کالری مورد استفاده به صورت منفی بوده و بدن تمایل پیدا می کند تا به بافت ماهیچه ای جهت تامین سوخت، یورش برد.این مکمل باعث شده تا در صورت نیاز، بدن به سراغ این آمینوهای تامین شده از بیرون رفته و کاری با عضلاتی که فرد جهت پرورش آنها تلاش زیادی کرده، نداشته باشد و به نوعی حجم و قدرت آنها، حفظ شود. به بیان دیگر، این آمینو اسیدها، در این شرایط، همانند یک آنتی کاتابولیسم عمل کرده و همچون سپر دفاعی برای عضلات می باشند.

این خاصیت آنتی کاتابولیسم، در مصرف کنندگان کافئین و ال کارنتین، به صورت مکمل غذایی نیز، مشاهده شده است و اینها نیز از دست رفتن توده عضلانی، به نوبه خود، جلوگیری می نمایند.

کاهش وزن از مهم ترین دغدغه های ورزشکاران است.

پروتئین وی:

همچنین مکمل های پروتئین وی، مانند وی ایزولیت شرکت پی اچ دی که در هر پیمانه آن، تقریبا ۲۵ گرم پروتئین بسیار با کیفیت وجود دارد، جهت دوران کاهش وزن، می تواند کمک شایانی را به ورزشکار به جهت حفظ توده عضلانی کرده تا ورزشکار با آسودگی خاطر، رژیم کاهش وزن بافت چربی را پیش برده و از کاهش حجم توده عضلانی، نگرانی نداشته باشد. چرا که پروتئین وی، یکی از قوی ترین مواد غذایی دارای خاصیت آنتی کاتابولیسم بوده و استفاده از آن، می تواند در این دوران، بسیار مفید باشد.

در اصل می توان همه این مواردی را که تا اینجا خدمتتان عرض شد، در طول یک رژیم غذایی کاهش وزن بافت چربی، مورد استفاده قرار گیرند؛ برای مثال مکمل های حاوی کافئین در فاصله زمانی ۴۵ دقیقه الی یک ساعت پیش از شروع جلسه تمرین، مکمل ال کارنتین، به همراه وعده های غذایی و یا طبق دستور مصرف ارائه شده توسط شرکت سازنده، مکمل های آمینو اسیدی مانند آمینو ساپورت و یا بی سی ای ای شرکت PhD، مطالبق دستور مصرف و یا بلافاصله پس از یک جلسه تمرینی و صبح ناشتا و در نهایت، پروتئین وی ایزولیت و یا دایت وی جهت قبل و بلافاصله پس از تمرین، صبح ناشتا و یا بر طبق دستور العمل ارائه شده توسط شرکت PhD، مورد استفاده قرار گرفته تا بتوانند در کنار یکدیگر، در عین حال که در روند کاهش بافت چربی، مصرف کننده را یاری می رسانند، حداکثر خصوصیات آنتی کاتابولیسم یا همان جلوگیری کننده از کاهش بافت عضلانی خود را به نمایش گذاشته و ورزشکار را در نائل شدن به بدنی شکیل، یاری رسانند.

در میان وعده های غذایی، فرضا میان صبحانه و نهار، نهار و شام، نیز می توان از مکمل های پروتئینی مانند مثال های یاد شده بهره برد. به این طریق، مصرف کننده کنترلی دقیق بر روی کالری دریافتی و درصد درشت مغذی که این کالری از آن تامین می شود پیدا می کند. این موضوع به نوبه خود می تواند ورزشکار را در روند کاهش بافت چربی، یاری کرده و همچنین باعث تنوع و جلوگیری از ایجاد یکنواختی در رژیم غذایی می شود. ممکن است هر ورزشکار در حین رعایت رژیم کاهش بافت چربی این تجربه را حس کرده باشد که رفته رفته از مواد غذایی مانند سفیده تخم مرغ آبپز و یا سینه مرغ آبپز و موادی این چنینی، به نوعی زده شده و کلا رژیم غذایی را اصطلاحا می شکند.

در اینجاست که نقش این مکمل های غذایی پر رنگ تر می شود. این فرآورده ها ضمن اینکه دارای طعمی دلپذیر هستند، میزان پروتئین و در مجموع کالری دقیقی را به فرد داده تا به این شکل هم از زده شدن ورزشکار از رعایت رژیم کاهش وزن جلوگیری کنند و هم مواد مغذی مورد نیاز بدن را به درستی و بدون آسیب به بافت عضلانی تامین کنند.

 

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *